martedì 1 febbraio 2011

Archeoagronomia "Bir çapa bir 'sulama' olduğunu

Archeoagronomia "Bir çapa bir 'sulama' olduğunu


Bruno Antonio tarafından Araştırma *

Ben Cav makaleyi okumak 1902 Ziraat Salentina sayıları ile bakıyorum. Yaz mevsiminde bizim güney bölgelerde bitkilerin yararı çalışmalarına sık referansları ile başa çıkmak için bir başlangıç noktası olarak popüler atasözü sürer "Bir çapa sulama olduğunu" başlığını taşıyor Prof Ferdinand Valais.

prof olarak sadece Salento. Valais, 1902 yılında kuru toprak ve hiç yağış olmadığından Eylül Nisan için kuru iklim özellikleri sunuldu "Pulia siticulosa" nin aşırı yer alır.

1902 yılında çiftçi Salento doğrudan dinlenme sürülebilir toprak birkaç santim oluşan toprak her yerinde su (biz aridocoltura olarak söyleyebilirim) domates, kavun ve kabak olmadan ekimi izin verebilir sık süreçlere müdahale bu atasözü yönergeleri takip kireçtaşı.

Prof Wallis zaman ziraat sık altında dağılma önlemek için sulama ve üst tabakası altındaki kılcal süreklilik yağmur kesinti hiçbir kaynağı üretmek bitkiler elde toprak yetiştirilmesi etkisi nedeni tespit ettiğini onun kağıt dikkat çekiyor su buharı topraktaki mevcut.

Prof Wallis o işe sık sık ekilebilir tabakanın aşırı kuruması önler yazdı önce zaman yerde olmadığını deneysel olarak gösterilmiştir bilgin Déhérain değinir.

Déhérain tarafından yürütülen deney havaya onları teşhir ederek kil iki kavanoz doldurmaktır. Bunlardan birinde, sık weeding çalıştırıp diğer bırakılmalıdır herhangi bir çalışma ile hareket değildi.

Déhérain birkaç kez iki gemilerin karadan nem ölçümleri ve damar sık müdahaleler weeding olmadan diğer çalışma bırakmıştı arasında miktar açısından fark bulunamadı.

Daha sonra herhangi bir bitki veya çıplak toprak olmadan diğer ve bitki örtüsü ile kaplı bir arazi iki tencere arasında ikinci bir test yaptı.

Déhérain bitki örtüsü ile kaplı kavanoz içinde, zemin çıplak ile pota göre% 50'nin altında nem çok olduğunu belirterek, bu iki gemiler zemin nem miktarının ölçümü almıştır.

Başka bir deyişle, çim kaplı zemin iki kez çıplak yüzey nem buharlaşması kaybetmişti.

Bu deneyde de toprak katmanları arasında kılcal süreklilik keserek nem kaybını önlemek için sulama geçerli bir çapa yaz olmadığını gösteriyor;

ancak, kurşun I yerden su hazırlanması ve kökleri ile yabancı ot veya yabancı ot veya yabancı otlar yok çünkü onların pompaları ve su geçen ya da bu bitseydi yabani ot sapları ve onların sonuçlarını tarafından dağıtılmış olacaktır yaprakları oluşan evapotraspirante geniş bir alan.

Prof Ferdinand Wallis alleyways çimenler, baklagiller ve tahıllar, baharın sonlarına doğru bazı durumlarda yerde kalır, daha sonra Prof Valais yetiştirilen erken kuraklık çarpar asma yetiştiriciliğinin yapıldığı iddia uygulayarak onun tartışma sona eriyor sonra Salento yaygındı vida ile intercropping uygulamasına karşı tavsiye eder.

Prof Wallis bizim iklimde onlar kuru toprakta ağaç bitkileri ısrar özellikle her zaman böylece yüzey evapotraspirante azaltarak odunsu bitkilerin yaprak azalmaya devam etmek için yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı gerekli olduğunu ekliyor.

Prof 1902 yılında Valais biz sulama yardımı olmaksızın ekimi yapılması gerekir zaman bizim zamanımız da uygulanabilir çok geçerli bilgi verdi.

* Ziraat mühendisi (Teşhis IMD Kentsel ve Bölgesel Kentsel ve Bölgesel Diagnostics'te kentsel ve bölgesel teşhis başlıklı Uluslararası Üniversitesi Yüksek Lisans uzman).

Nessun commento:

Posta un commento