martedì 18 gennaio 2011

Preston 23 yağ fabrikalarının filosu

Preston 23 yağ fabrikalarının filosu


Antonio Bruno *

--------------------------------------

Preston, Serre Tipik topraklarında, Salento bulunan 5617 nüfuslu bir kasaba olan sermaye 56 km ve İyon Denizi 10 km uzaklıktadır. "Preston, giocaie Apenin Dağları böylece bir vadinin tabanında, doğudan batıya, diğer saat birde iki alt arasında aittir Aprica, tipik bir büyük şemsiye çam bakmak, birkaç puan dactylifera, taçlandırılmış dağların sırtlar daha İlk bakışta doğu bir yere benziyordu de zeytin yeşili, halı ve onu çevreleyen büyük alanları, rengarenk pluckers istiyorum. "

(James Arditi, yerel tarihçi)

---------------------------------------

Tarihsel belgelerSalento Lecce bir gizem Derin Güney, Preston, 23 yağ fabrikalarında küçük bir kasaba vardır, hep birlikte, Gelibolu şehre göre Avrupa'da geldiği açık verecekti zeytinyağı çalıştı. Preston gerçek bir "yeraltı şehri" dell'onciario verileri 1745 yılında, o bölüm 1816, notu 23 değirmenleri kural ", zeytin öğütmek için tarpeti" Preston 17 yağ fabrikalarında kayıtlı olduğu ortaya Devleti ise ölçü ve kullanıcıların yıl 1885 için periyodik incelemeye tabi 21 olur.

Neden tek bir ülkede bu kadar çok fabrika mı?Preston Tarım reformuBirçok fabrikaları hep birlikte Preston's sığ yeraltı ülkesinde büyük varlığı sonucu olabilir? Bir şey kesin: Preston yeraltı değirmenleri sistemin benzersiz bir olay, endüstriyel arkeologlar için bir istisna değildir.

Ben maskeli anlam Preston "Mascarani" halkı lakabı vardır Preston halkının, gurur duyuyorum. Bu isim bir maskeli adam bir el ateş ve Gonzaga kalenin penceresinden dışarı bakıyordu prens öldürdü onsekizinci yüzyılın karnaval bir gece yaşanan bir olay gelir. Kimse belki nedeniyle, tam olarak Prens öldürüldü nedenini bilmez Droit de senyör sonra işçilerin zararına sömürü ya da belki de yürürlükte olan, ancak cinayetten sonra prenslik başka bir aileye satıldı de o Liguori, muhtemelen selefinin aynı kaderi önlemek için, kira köylülere toprak dağıtımı ve inşaat kırıcı bir dizi için sunulan bir toprak reformu tanıttı.

Preston halkının bu gururu var vergilendirme herhangi bir biçimde aynı muafiyet sonuçlandı? Belki de bu kadar çok yağ fabrikaları hepsi aynı şehirde altında neden? Ama ne hayat Preston bu 23 değirmenleri all'inetrno nasıldı?

Trappitariçalışma ve sürekli nerede olduğunu Mayıs'a kadar Kasım arası sürebileceğini kışın değirmen (trappitari) ile işçiler bir trappeto çekici olabilir.

Ben Ekim ayı başlarında trapittari yeraltı geldi ve Nisan ayında çıktı, az önce haftadan mevsimine göre.

sıcak ve nemli düşük ücret ve yorucu iş kaydırır sağlıksız, biz dikilmiş torbalar bırakır ve derileri bezelye dolu bir köşesinde, orada uyuyor, tencere, orada özellikle baklagiller ve sebzeler (bir püre ortak yedik sahiplerinin mutfaktan günlük alınan veya kalıntı yığını ile yapılan ateşler üzerinde pişirilmiş hindiba ile bakla). Hatta tuvalet orada oldu, bir delik toprağa kazılmış; hayvanlar (eşek ve atları) da, orada zımpara taşı ve yaşam boyu çevirmek çevrelerinde yürüyen bir yemlik ve yalak ile istikrarlı dönüşen bir köşesinde, uzun saatler yaşadı kısa.

kim yaşamış olanlar Yakın iş bitmiş çok erken Mayıs Nisan ayı sonunda eve döndü yaşamış Noel ve Immaculate of Bayramı, için eve gittim.Uri ve çizgiliUri ve çatlaklar: fabrikalarının boşluğu ile Bağlı orada Salento Lecce iki büyülü varlığı vardır.

halk geleneğinde "URI" yaramaz elfler ve gece vardır, o da fabrikalarında yaşamış ve her gece işçilere şaka yapmak eğlenceli ve tekerleği bağlı katırlar kuyruk ipe özellikle "nachiru" olduğunu söyledi değirmenci. Çizgiler gece açık hava gece ve rahatsız gezginler dışarı gitti cadılar vardır.

gazyağı zeytinyağı dönüşüm süreciSürecin uzun ve zeytin çuvallar yorucu yüzeyinde açılmış ve bu zorluk çekmeden yapıldı tek şey bir delikten ödenen idi.

zeytin ezme direksiyonda subay olan en düşük geldi bir gözleri katır tarafından tahrik edildi. tekerlek üzerinde bir delik dumanları serbest bırakılması için gerekli vardı. Oda iyi tanımlanmıştır. İlk ambarın sol genişti. "Sciave" depolama alanları, zeytin işleme aldı her sahibi idi. (Kimse değirmen girebilir beri) para yatırmak için sırayla ilgili skied kapak olan açılan "Nachira" dan denirdi. her biri için meydanda karşılık gelen bir delik skied. Bir zamanlar zeytin işleme karışım aynı basarak makinelerin şarj altına alındı "fìsculi" kondu. İlk başta makineleri Ceneviz olanlar tarafından supplanted olmuştur Calabrese kullanılmıştır. Temel fark, salt ekonomik idi. Calabria basın, aslında, Ceneviz süre olmanın tek üretim ihtiyaçlarını daha uygun şekilde kullanıldığında olabilirdi, çok malzemenin yokluğunda çift olarak kullanılan gerekiyordu. Bu nedenle, presler üç ya da dört tek preslerin Ceneviz "pil" kuruldu.

O petrol alacağını ve Nachira denilen bitki örtüsü (sintine) onu ayrılmış, (dönem geminin yunanca "naùkleros" master türetilmiştir) ve aynı zamanda trappitari ve süpervizör çalışma, kısa liderinin sorumlu olduğu, o com mon trappitu olduğunu "çünkü haç ve piller, zeytinyağı hasat öncesi işareti ile yemeklerden önce gıda mübarek vardiya ve dinlenme çalışmaya karar biri, akşam namazı ve tespih okunduğu nna kilise "(değirmen bir kilise gibi).

Bak, Nachira trappeto en iyi Capo di Leuca olanlar, olduklarını ve Tarla Bitkileri Gelibolu John Presta seçkin bilim adamı, aile üyeleri ve arkadaşlar prorpio Nachira olmak oğlan doğurdu gebelere diledi budur.

Sintine kayaların doğal çatlaklar sayesinde bertaraf edilmiştir, sintine çalışma yeraltı hafta daha çok sonra zeytin yığınları çürüyen civarında açık korkunç bir koku yayar.

Son utime Nachira biri diye bu ayetleri oluşur:Bana lu lu trappitu var cchiù var ...

Bana nu lu ciunca nc'era durumu övündü.

Quannu trans rrumasi stupitu:

Onları 'nterra ve Manne Sparre conzi

gece com nnu spianditu

coppula 'ncapu, Puru squasatu olmadan.

İlk gece, sonnu lu kaybetti

lu secunna sonnu ve appititu

ve üçüncü beyin de la capu.Mmenzu gemi nc'era nn 'ommu stisu

on üç de Parma 'mmenzu ölçülen

Anne olacak lapse nnu bruttu Fatu:

Her ura Vole cotulatu ve Quartu.lu nachiru oy, bize de 'mpisu atalım:

"Azzàmu st 'Stane curcatu ommu ca!"Oy muledda benim oy ve şömine,

Biava size hesapsız yok.Ntra scinnisti DDU bana karanlık burps olduğunu

gece vardır giurnu ve beni capu açın!Çeviri

Onlar fabrikasında çalışmak övgü çoktur.

Ama kim orada hiç çalışmamış olanlar övgü

Ben konteyner ve topraklı zeytin kazık miktarda şaşırdım girdi.

Bütün gece onun kafasına şapka ve de yorgun olmadan organize olamazdı.

o bir saat uyumadık ilk gece (uyku kaybetti)

uyumadık ikinci (kayıp uyku ve açlık) yedik

Üçüncü gece başını kaybetti.

bir gemiye benzetilen değirmen ortasında basın vardı uzun on üç avuç içi sürekli basarak ve yağ süzme için değirmenciler tarafından itilmiş olmak olduğunu ", bir demet uzanır."

"Kill bu uykuda olduğunu" görevini de değirmenciler çağırmak için: o kadar çok bağırıyor kibar yolu ile Nachira.

"Dolaşma, kıçımı açıp ben ölçmek olmadan mısır verir."

Burada bu karanlık mağarada bana getirdi;

Gece ve gündüz nerede başımın döndüğü oldu.trappeto için belirlenen takım iki takım ayrılır on üç kişi oluşturmuştur. çeşitli görevlerin tanımları gemi personel yazında çift amaçlı kış yeraltı petrol değirmen yansıtır:Kafa trappeto Nachira ve dümenci gemi;

Kafa 2 Başkan Yardımcısı Başkan Yardımcısı Nachira oldu ve Nocchiero gemi;

Personel işçi gemisi olarak mürettebat vardı;

Druchicchiu, genç tamirciyle 12 ya da 13 yıl, gemi hub.BibliyografyaAhmet Presta, zeytin zeytin ağaçları ve bir yağ ya da birincil amacı dışında gözyaşı, mümkün olan en yüksek mükemmelliği ile ilgilidir veya bu Antlaşma mümkün olan maksimum miktarı ile ilgilidir. Napoli Royal Basımevi, 1794 yılında.

Ahmet Presta, çeşitli petrol hakkında Bellek altmış iki deneme, Ferdinand IV, iki Sicilies Kralı heybet ve eski değirmen eleştirel incelenmesi için gönderilen, Stabia Napoli Vincenzo Flauto, 1788 bulundu

L. Franza, Napoli, İpucu Krallığı ünlü erkek biyografilerini. Nicola Gervasi, 1814 Napoli

Domenico De Rossi, Salento Bir Ekonomik Tarihi: uzak destinasyonlara Gelibolu'dan ayrıldı şaraplık üzüm ve zeytinyağı

Nessun commento:

Posta un commento