lunedì 24 gennaio 2011

Nohut (Cicer arietinum L.) del Salento Lecce

Nohut (Cicer arietinum L.) del Salento Lecce


Antonio Bruno *

nohut yetiştiriciliğinde artışnohut Salento Lecce ekimi artış vardı. Bu bitki oldukça ulaşabilir ve derinlemesine bir metre küçük ve orta kökleri bir dizi aşan iyi gelişmiş dikey kök sistemi nedeniyle kuraklık dayanıklıdır.

O da o kadar hektar başına 67 ila 141 kilogram arasında değişen bir miktarda azot tamir edebilirsiniz tasarlanmış bir atmosferik azot sabitleme faaliyet göstermektedir."Ciceri e Tria"Salento "Ciceri e Tria" Lecce yapılan kadın komedi üçlüsü vardır. İtalyan kamu sahne Zelig tarafından fethedilmiştir edilmiştir üç kadın.Ama ne "Ciceri e Tria" nedir?O makarna ve nohut bir plakadır. 's unsurlarıdır ne görelim. düzenli ve pişirilir sonra orada (Tria) yanı sıra nohut kızarıyor makarna Makarna, var."Tria"

Dönem "Tria" un karışımı, kızarmış bir tür ve gıda zor olurdu çöle iç taşınabilir böylece kuru Arapça "itrya" sözcüklerinden türetilmiştir.Cece KökeniCece, doğada yok ama yetiştiriliyor. Muhtemelen Cicer Reticulatum Ladiz geliyor. ve Cicer echinospermum Davis, güneydoğu Türkiye'nin bazı kesimlerinde dağıtılan cinsi Cicer, yabani formları. Kelime, Etrüsk Kiker veya Yahudi ve bir koç kafası benzer arietinum tohum şekli çağrısında bulundu. Bölge o eski zamanlarda Hindistan, Afrika ve Avrupa'ya yayılan yerden Batı Asya'ya ev var, ne eski Mısırlılar, Yunanlılar ve Yahudiler tarafından biliniyordu. Piştikten edildiğini 've atalarımızın yediği ama Araplar Lecce Salento bu lezzetli bir yemek yapar hamur ile kızartılmış hamur eklemek için bize öğretti.Cece Black Muro LecceseBu özellik eski yerel tohumları "nın yeniden keşfi başarısı üzerine Bari yakınlarında Cassano delle Murge, nohut çeşitli köken, büyüyen dalga Salento bölgesinde hem Cassano Muro Leccese olduğu bazı gerçek çiftçiler Bitkilerin kendi "veliler bugün gönderilene kadar bitki yetiştirmeye devam etmiştir.IhtiyaçlarıCece sıcak, kuru hava, gevşek bir zemin kireçtaşı, biraz ama kuru değil nemli gerektirir. Bu civciv bir dizi çok sıkıntı dayanıklı, soğuk ve kuraklık duramaz, sulanması asla. ekilen Mart Şubat arası var. Dikkat nohut çok iyi büyüyen çünkü pişirin kireçtaşı fakir topraklarda, özellikle "kırmızı toprak" daha kolay ve büyümeye olan toprağa.YetiştirmeEğer gübre kullanmak olmamalıdır! O (Ascochyta rabiei) tamamen ürün yok etmek için çok kötü saldırabilir patojen nohut öfke teşvik etmektedir. ekim mesafesi ve bir bitki ve satırlar arasında diğer 50 cm arasında sıra 30 cm. Konsey kabarma yapmak için ekimden önce suda 48 saat içinde tohumlar ıslatın, bir şişlik yavaş bir tohum.

Tek bir ot mücadelesi ve yukarı topraklama yapmak.Salento Lecce çalışmaSalento ise Lecce Morphophysiology özellikleri nohut farklı bitki gelişim dönemlerinde ve üretim faktörleri araştırılmıştır. Paşa, Kahire, veziri, Sultan, Zollino: deneysel nohut beş genotip dikim sağlayan, "Aziz Anna" Monteroni (LE) işletmesinde yürütülmüştür.

Sultan ekotipi metrekare başına 29,81 bitkilerin bir değeri toplama daha büyük bir yatırım gösterdi.

metrekare başına 105,04 gram genotip Paşa tarafından takip tahıl ortalama üretim (% 13 nem) Zollino metrekare başına 107,77 gram idi genotip elde. Genotip Paşa 1000 tohumu (% 13 nem) en yüksek ortalama ağırlık verdi Vezir takip 506,6 gram, tutarı 509,7 gram olduğu bulunmuştur.

Genotipleri Zollino Kahire test ve gösterdi bitkide bakla daha büyük bir ortalama sayısı, sırasıyla, bitki başına 15.6 ve 13.0 bakla. Genotip vezir, ilk bakla dahil 25,2 cm ortalama boy Paşa Kahire ve giriş sırasıyla yapılmış genotip için 23,37 cm iken ve 23,47 cm yerden sahip oldu

Sultan Cicer of arientinum genotip 41,82 gram genotip Zollino takip 43,11 gram ulaşarak, ortalama kuru madde en büyük birikimi (dm) ifade bulunmuştur.

DM (kuru madde) dikkate nem olmadan veri alan bir güç birimidir. gıda besin değerleri aynı prensip üzerinde karşılaştırılabilir.

tahıl en iyi dm birikimi, birim başına 18,54 gram ortalama ekotipi Zollino kayıt bulunmuştur ikenNohut anne canlandırmak içinTest sonuçları faydalı bilgiler ve Lecce Salento yasal iş nohut ekiminin ekimi dahil olasılığı yüksek faiz sağlar.

biz tohum iyi bir boyutu ile ilişkili ekotipi Zollino del Salento Lecce ile verimleri granellari açısından özellikle ilginç sonuçlar gözlenmiştir öğrendim gibi bu ülkede nohut büyük ölçekli tahıl üretimi sağlar.

hatta ıslatma ve pişirme renk kaybetmek eğilimi, kahverengi olma, içine siyah Murge Baresi zift kullanılan bu açık ile çok koyu cilt bu siyah nohut Muro Leccese ekle nohut çorba siyahlar et kesin defnetti ve baklagiller yerini altmışlı kadar yürürlükte emek uygulama sıkıntı gelen anne kaldırın.* Ziraat mühendisi (Teşhis IMD Kentsel ve Bölgesel Kentsel ve Bölgesel Diagnostics'te kentsel ve bölgesel teşhis başlıklı Uluslararası Üniversitesi Yüksek Lisans uzman).Bibliyografya

Fabio Di Gioia, koruma ve yetiştirme CECE geleneksel çeşitlerin

Ciceri e Tria http://www.lineaverde.rai.it/dl/portali/site/puntata/ContentItem-1c9b4b69-6b14-4b19-81e4-c1913bc57662.html Lecce için

Angelo Fiore, nohut: güney bölgelerde alternatif ürün

Sistematik Botanik ve bitki ekolojisi, Sebze del Salento Botanik Laboratuvarı

Henry Pantalelli, nohut

Angelo Passalacqua, Cece Siyah Cassano Murge

Lombardi DA, S. Marchiori, Hail R., Brunetti F., Capano M., fizyolojik Raimo F. Değerlendirme ve bazı hububat bakliyat üretimi.

Nessun commento:

Posta un commento