giovedì 13 gennaio 2011

Salento Gelibolu Lecce gelen petrol, dokuma ve yapımı sabun, ışık

Salento Gelibolu Lecce gelen petrol, dokuma ve yapımı sabun, ışık


Antonio Bruno *----------------------------------------

Ziraat mühendisi Attilio Biasco yazar: "Gelibolu, o bir bağlantı noktası olmasına rağmen, ancak Gelibolu liman Kraliyet Kararnamesi 24 Temmuz 1830 ve 1840 Uygulamadan sonra inşa edilmiş bir kaya sadece korunan bir seyrek güvensiz, önemli bir merkez olmuştur Bari komşu arazinin güney kısmından değil, aynı zamanda Terra d'Otranto değil sadece şehir içine dökülen petrol sevkiyat.

--------------------------------------Petrol fiyatı ve bir çalışma gününün maliyetiSalento Lecce hemen hemen tüm petrol ve tekstil ve yün için, aydınlatma için kullanılan üretilen zeytinyağı olanlar için bile, alkali sabunlar olmak ile tedavi edilen tüm yağlar, hayvan ya da bitki gibi olur aynı şekilde, zeytinyağından yapılmış sabunlar sadece en iyisidir.

gıda ürünleri için kalan yağı 1914 maliyetli petrol bir litre 1.50 Pound aynı zamanda bir gündelikçi fiyatı olduğunu, böylece önemli bir ekonomik değeri vardı.Zeytinyağı ve fabrikalarında alternatif yıl üretim ve çalışma ardalanmasıSalento Lecce ihracatı ofisinde yıl içinde istihdam edilen zeytinyağı neredeyse sadece oluşuyordu. emek tutarlılık Nisan, Mayıs-Ekim arası çalıştı 8.000 değirmen işçileri oldu.

hangi üretim kim taburcu söylüyorlar zayıftı yıl, hepsi için büyük bir sefalet yıllarıydı olarak bilinen atasözü kanıtladığı açlık, yıl:

"Petra Quannu nu ggira Marmur, tüm insanlar Vae capu düştü"

Leccese lehçesiyle bu atasözü çeviri taş döndüğünde ve jant zeytin kırma taş, granit dönüyor değirmenleri ifade eder, başlarını ile yürüyen bütün insanlar aşağı gibi ağlıyor o zaman ki başını eğdi olmasıdır.1600 ve 1700 yılında Salento Lecce yol ağıSalento Lecce mal alışverişi için atlı arabaların geçişine izin verilen bir yol sistemine sahipti.

Bu zorluk nakliye tercih ve Gelibolu Gelibolu liman Temmuz 1830 24 Kraliyet Kararnamesi ile çalışan 1840 sonrası inşa edilmiş, çünkü o gerçek bir liman bile önce, oldu, nokta tüm petrol Salento ilinde yoğunlaşmıştır tüf kayaya kazılmış, var olmuş ve petrol iş için gerçek bir Avrupa pazarında sahip tanklarda yatırılır.

Bunlardan, istenildiği kadar, günlük alındı ve yurt dışına sevk kısmen Napoli ve Venedik, kısmen fabrikaları tarafından istenir ve İngiltere veya Rusya'nın tüm yol boyama, kullanım adak için, kiliseler ve evler, zengin çünkü ya da fakir, yanma, gece ve gündüz, simgeler önünde idi.Rus petrol piyasaları için talep GeliboluRus tüccarlar tarafından talep Gelibolu petrol, açık sarı açıktı. Rusların Bu tercih Terra d'Otranto 800 il hangi saf zeytinyağı satmak Birkaç arasında olduğunu ve gerçeği ile tespit edilmiştir "fanatizm Rus kutsal kandil ona ihanet olamazdı saf değil."Gelibolu az bölgesi "adil CannetoInsanlar her zaman ve mal alışverişi için işlem günü yapmak için bir araya geldi. zeytinyağı boyunca 600, 700 ve 800 yıllarında A Gelibolu tüm Avrupa ve işlem günü Gelibolu bir yıllık fuar, fuar yapılacak sözde Fuarı Canneto yapıldı ayarlamak oldu '2 her yıl 8 Temmuz. '700 '800 ilk yarısı, bu gösteride vergiler hiçbir şekilde tabi olmayan, petrol ve diğer ithal mal ve fuar süresince tüm mal ticareti oluştu. Gelibolu Bugün hala adil ekran ve tipik ürünlerin satışı aynı yerde ama kilise dışında kare bir "eski çit Canneto fuarın Reenactment" haline geldiği yapılır Canneto ve iskele tarafında test tezgahı ile uyumlu sanatsal aydınlık sokak ile döşenmiştir.Napoli stoku üzerine Gelibolu petrol fiyatlarıBorsa Günlük Gelibolu petrol liste Napoli diğer piyasalarda petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar her ikisi de, Çanakkale'de mevcut stok varlık ve temizlemek için depozito her gün gerçekleşen satın almaların gushed.

Bir yüzyıl önce, ortalama 85 000 ton bizim petrol üretimi, çok bol, her yıl, sadece pamuk tohumu yağı rekabet, sadece Gelibolu İngiltere ve Rusya ile laik iş ilişkileri zarar korkuyordu. Garip kader Swabia Frederick II 1200 nezaket yılında kendi üretim pamuk sadece Gelibolu rekabet olması.

Gelibolu'daki Avrupa ve Akdeniz'in tüccarBirçok İtalyan ve yabancı tüccarlar (özellikle Fransızca ve İngilizce) İon şehir girdi, onlar, zeytin veya üreticiden yağ aldım onu satar.

Gelibolu böylece piyasa fiyatının üzerinde kontrol hakkı vardı ve 1923 yılına kadar ev sahipliği Yardımcısı Konsolosluğu birçok Avrupa ülkesinin bu iş önemliydi: Avusturya, Danimarka, Fransa, İngiltere, Osmanlı İmparatorluğu (Türkiye), Hollanda, Portekiz, Prusya, Rusya , İspanya, İsveç ve Norveç.

Birçok Avrupa ülkesi için bayındır ihracat petrol, tersine, ve Gelibolu'da değerli malların varış tedarikine heterojen: Amerika Makaleler, İngiltere, Fransa ve Almanya, tuzlanmış ve kurutulmuş balık, kereste Venedik üreticileri Trieste ve Fiume, perdeler, sandviç, hurda demir, balmumu, cam, kristal, yabancı şaraplar, cuoja, peynir, tereyağı, kuru temizleyiciler.

* Ziraat mühendisi (Teşhis IMD Kentsel ve Bölgesel Kentsel ve Bölgesel Diagnostics'te kentsel ve bölgesel teşhis başlıklı Uluslararası Üniversitesi Yüksek Lisans uzman).

Bibliyografyaİpucu: Roma - çağlar boyunca Attilio Biasco, Zeytin Salento. çiftçiler, 1937. - 16 s. : Ill , 28 cm.

Tommaso Fiore, karıncalar bir nüfus

Domenico De Rossi, Salento Bir Ekonomik Tarihi: uzak destinasyonlara Gelibolu'dan ayrıldı şaraplık üzüm ve zeytinyağı

Trigilia Giuseppe Gaetano, şarap yapmak için üzüm tercih nedenini soruyor gibi!

Antonella MARGARET, Gelibolu sazlık Our Lady kutluyor.

Nessun commento:

Posta un commento