domenica 5 dicembre 2010

Şimdi kim ödüyor? Islah del Salento Lecce faydaları

Şimdi kim ödüyor? Islah del Salento Lecce faydaları


Antonio Bruno *

----------------------------------

sel Kasım 2010 yılında Salento Lecce meydana sırasında, Sivil Savunma, itfaiye, belediye teknisyenleri, polis güçleri hemen müdahale ettiler. Ama gökyüzü ve yine açık olunca güneş parlak ışık ışıklı alan vatandaşların evlerine zarar bakmak için sokaklara döküldü. Onun garaj kapısı ve su ve çamur altında seyir yükseltti beyefendi dediği gibi: Ve şimdi kim ödüyor? zarar görmesini engellemek için Islah eylem bu notta açıklanmıştır

------------------------------"Kuru bir kayanın üzerinde bir şehir, küçük ama iyi emretti, kaotik Ninova daha büyüktür" (Milet Phokylides, altıncı yüzyılda. VI BC, fr. 4).

kısaca güneş ve yağmur, iklim, bu faktörler de mimarlık ve şehircilik eski Yunanlılar ve Romalılar zamanından beri yansıtılır, böylece kadınların ve erkeklerin hayatında önemli bir role sahiptir.

Ve eğer içinde yaşadığımız bölge, yetiştirmek ve canlı. depresyon durgun su bataklık tarafından işgal edilmiştir? Bu durumda o eski çağlardan beri insanlar etkiledi ıslah alır. Ama iyileştirme nedir?

hangi başka sel veya heyelan tabi olacak - "temizlemek için biz tasarım, uygulama, bakım ve işletme kentleşmiş alanlarda ve üretim güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır scooping ve kaldırma hidrografik ağ, üretim, tesisleri, bu demek hidrolojik - ve sulama ile tarıma uygun topraklar yapmak. Islah çalışmaları dolayısıyla ıslah toprak koruma konulur bir taraftan hassas bir denge içinde entegre iki işlev, diğeri bunun rasyonel gelişimi kesinlikle tarımsal amaçlıdır sağlar (Lenzi "üretken , 2001, s.4).

iyileştirme uygulanmasına M.Ö. Yunanlılar sekizinci yüzyılda zaten eserlerle topraklarında yerleşmek mümkün olmuştur güney Tiren ve Salento Lecce de dahil olmak üzere İyonya. O zaman biz yine kolonizasyon çalışmaları ve özellikle, kendi sokaklarında, onun su kemerleri, kendi kanalları drenaj, kanalizasyon, su kalıntıları görebilirsiniz Roma oldu.

Roma'nın en bayındır dönemde, İtalya'nın nüfusu, Roma Cumhuriyeti'nin sonuna kadar 10-12 milyon, tüm olasılık, aşmayan Yunan ve Etrüsk toprakları çürükler vardı, kıyı ovaları sıtma ve malarya tarafından işgal ile .

üçüncü yüzyılın sonunda A. D. yana ekimi zaten altında arazinin terk ile karakterize süreci, ekilmemiş bitki örtüsü uzantısı hızlandı ve orman ve mera dönüştü, ama en çok su bozukluğu ile ilgili sistem alarm, hepimizin bildiği gibi bu sıtma belası de "beach" . O zaman şehir bakıma muhtaç girdi ve kampanyaları ile ticaret durdurdu. Hiçbir şey ıslah ve yetiştirme arazi sonra, sonra sert çaba ve dehası sayesinde maliyetini kim de adam çalışmaları doğanın tahakküm devralan, terk, bugün olabilirdi orada emredildi, istikrarlı onun ihtiyaçlarına bükmeye harnessed vardı.

daha iyi anlamak, kuru ve tarıma uygun topraklar olmak ne demek için sular altında ya da ne bir sulak drenaj demek sadece fazla 7 bin kilometre kare çalmaya deniz (km ²) karşı savaşan Hollandalılar tarafından onüçüncü yüzyılda inşa edilmiş arazi ıslahı aşırı örneği düşünüyorum arazi.

Değil Salento Lecce Islah bizim, o '700 sonuna doğru Salerni ne yazdı, "Reca hayret sefil ve aç görünce en yeryüzünün güzel birinin sakinleri bakışları düzeltmek için en iyisi önce onun ne olduğunu unutmak. Otranto'ya Bari arazi sınırları, uygarlığın tüm izleri yok ... ... insanlar maruz kalır

ateş bataklık, yavaş ama kaçınılmaz etkileri ... ... .. çok, o öldürücü buharı ile hava doldurmak büyük, bundan daha fazlasını altmış yıla kadar ömrü boyunca bu yüzden bütün, soluk genç ve sıska, yanılmak. Otranto Leuca Tapınak, pis kokulu bir yalnızlık sonra sonra tekrar gülümsemeye hava çok sağlık, tarafından. "

Burada 1700 yılı sonunda Terra d'Otranto gezginler ve ekonomistler temsil etmek için nasıl.

Aslında seçimler yapmış söylüyorum en önemli bölgesel Salento Lecce deneyimlerini anlatmak için bir Herkül görev olacaktır. Arazinin bozukluğu geçen Kasım ayında 2010 yılının yağmurlar sel büyük zarar ve bugün bile bellidir.

insan hayatını maliyetleri bu durumun üstesinden gelmek için ana staikolders birlikte tanımlamak için de gerekli olduğunu, yani paydaşlar, eylemler, proje ve programlar yararlı, tam yorumlamak Salento Lecce ıslah izin vermek, daha iyi yazma ihtiyacı bakım ve birden fazla su kaynaklarının kullanımı ve örgütsel ve planlama aşamasında güçlendirilmesi sağlanmalıdır olabilir tarımsal üretim ve gıda Made Lecce Salento gelişimini desteklemek koruma ve arazi yönetimi kurumların yeri doldurulamaz bir rol. Arazi Islahı Konsorsiyumlar del Salento Lecce şube, işlevleri, sürdürülebilir kalkınma ve doğal kaynakların yönetim Topluluk ilkeleri uyarınca, drenaj, toprak koruma, muhafaza ve su kaynakları, peyzaj korunması geliştirilmesi ile ilgili becerilerini 200 000 tarım ekosistemleri ancak bu şekilde olacak çok arzu sürdürülebilir gelişme, yönetimi ve sömürü bölge sağlamak için vatandaşların elinde araçlar üzerinde yönetiminde Islah konsorsiyumu tarafından geliştirilen pratik tecrübe ile kazanılan.* Ziraat mühendisiBibliyografya

Lenzi S., toprak koruma, su yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma: fonksiyonu

özerklik ve kurumsal reformlara, Bologna, Labelab, 2001 çerçevesinde ıslah.

Lenzi S., ilkeler ve kriterler arazi ıslahı, sulama ve rolünün yeniden değerlendirilmesi için Kooperatifler, Roma, 5 Haziran 2003.

Cosima Piscopo, on dokuzuncu yüzyılın ilk altı yıl içinde Terra d'Otranto kırsal sınıfı. (Tezli)

Nessun commento:

Posta un commento