sabato 27 novembre 2010

"Mugnuli 'del Salento Lecce, onlara yemek ve kaydetmek, onları seviyorum, onları görüyorum!

"Mugnuli 'del Salento Lecce, onlara yemek ve kaydetmek, onları seviyorum, onları görüyorum!


Antonio Bruno *

-------------------------------------

"Mugnuli" ve yabani yetişen boyunca yetiştirilen Salento Lecce brokoli bir cehennem vardır. Onlar kimin alımı sindirim sisteminde bazı kanserlerin önlenmesi bu sebze "DOĞA" maddeler bulunur çünkü Salento Lecce sadece yemek, lezzetli ve otantik ve sağlık için iyidir.

--------------------------------------

Doğu ve Batı arasında bir ZIP Biyocoğrafya çünkü Salento Lecce her zaman biyolojik çeşitlilik, genetik materyaller bir rezervuar olarak kabul edilmiştir, daha burada İtalyan yarımadanın diğer yerlerine göre daha vardır.

kanıt mı istiyorsunuz? Bitki türleri İtalya'da mevcut 7050, 2076 ve Puglia, dinlemek, dinlemek de, biz tüm İtalyan Yarımadası'nın Flora Puglia 1 / 3 'Flora 2 / 3 olan SADECE Salento 1400 bitki türü ARE vardır. Bu bağlamda, Belediye Başkan Yardımcısı Puglia Bölgesinde tarımsal kaynakları, Salento Lecce Dario Stephen Ben çok Salento Lecce için yararlı olacağını eminim biyolojik çeşitliliğin korunması için bir yasa tasarısı hazırlamıştır.

Lecce Salento tarımsal ilgi bitki türleri arasında ben çoğul "Mugnuli" olarak adlandırılan, taptığım bir brokoli olduğunu. nasıl diyorsun? nasıl tekil söylemek bilmek ister misiniz? ve, yok öyle görünmüyor! Bu toprakların hiçbir kadın bu lezzetli sebze sadece bir bitki satın almak istedi, çünkü "Mugnuli" tekil yok! onlar o kadar çok bitki Mugnuli satın aldığınızda, çiftçi ya da pazara gittiğinizde, bu yüzden bir kilo ya da £ 2 ya da "Mugnuli daha fazla satın almak isteniyor!

Brassica ve çeşitleri İtalya B. yetişir oleracea L. var. botrytis L. (Karnabahar) ve var. CONVAR italica (brokoli).

Salento Lecce bu brokoli aynı zamanda "kaburga Lecce", "spuriàtu", "Süslemeler", "càulu pòeru" ve "köylüler Caulfield" denir

Bu brokoli diğer çeşitleri dışında ve diğer brokoli filizi, aslında, çiçeklenme ve daha az kompakt küçük olduğundan daha morfoloji sonuçta da belli bir çeşitlilik rustik tanımlanacak şekilde sıkıntı dayanacak şekilde daha büyük bir yeteneği vardır, bireysel çiçek Lecce kaburga brokoli daha beyaz, daha büyük ve daha büyük çiçek bracts olduğunuz.

Lezzet ve daha aromatik diğer lahana daha tatlı ve ben deliriyorum budur.

Massie G. yoğun yazdım iken, 1954 yılında ve 1993 yılında Calzecchi-Onesti sadece zaman zaman söz edildiğini ' Göletler, F. Martignano, V. Falco, S. 2005 yılında Cifarelli.

Gerçeği neredeyse duyulmamış olduğunu ve İtalya'da Puglia kalan, ama bu lezzetli sebze Salento Lecce yetişir, her zaman olduğu gibi, bir!

Onlar Mugnuli Brokoli filizi atası olup olmadığı ya da paralel bir gelişme teşkil yapmak belirlemek üzere bir genetik çalışma alacaktı.

Sistematik Botanik ve Bitki Ekoloji Laboratuvarı başkanları - Bölüm Salento Çevre Bilim ve Teknoloji Üniversitesi "Mugnuli" indoller varlığında ve bu sebze yemek bazı kanserler sindirim sisteminin tipik engelleyerek sağlanır bu nedenle bulunamadı . Ama en ilginç çocuk emzirme kadınlar, tüketen Mugnuli, daha fazla süt üretmek olduğunu! Mugnuli anneler yem edersen çocuklar için çok süt. Ama kelime Mugnuli ne?

Ben her zaman onların duygusu, kelimelerle ilgisini ve ben gerçekten Profesör girişimi takdir. Armando Polito Mugnuli "anlamını açıklamak için. birçok anlamlar arasında prof tarafından önerilmiştir. Polito çok kelime "Mugnuli yana" tuhaflıklar "anlamını etkilendim. Bu eski inanç yeniden anlamına geliyordu kim vardı bariz saç gizemli istek keskin doluydu kıvrılmış o söyledi. Kısacası, kelime kelime kapris baş ve kelime kirpi ve sebze şeklinde bir kıvırcık kafa benzer belirterek kaynaklanıyor, çünkü bu prof fantezi sağladı. Armando Polito sebze adının bir metaforik kullanımı üstlenme.

praecox ve büyük serotip: Ancak "Mugnuli" Salento Lecce en az üç ekotiplerinin ayırt edilebilmektedir. Birinci, "mugnulettu" denir içerik geliştirmekte ve hafif toprakta yetişir, üretim bir, sınırlı, ancak erken Bu nedenle çok bu sebze benim gibi hayranları tarafından aranan için duyusal, hoş.

Yerel çeşitler ve büyük serotipleri serotipleri ve hatta daha sonra, ağır topraklarda taze ve verimli yetiştirilir, özellikle daha büyük bir gelişme var. Bitki ve canlı bir yeşil gür vardır.

Biz orta Kasım arası Mart-Nisan içindir bu harika sebze zevk için doğru zamanda sadece üçü. Son kaburga Lecce 19 Mart'ta aziz anısına hazırlanan St Joseph Kitle için tam zamanında geliyor.

Mugnuli (bir demet) 1 veya 2 ay boyunca aynı bitkiden kesilebilir çok küçük öğeler büyümek ana kafa kesme sonra, zaman bitki kullanılabilir ne kadar su bağlıdır.

bahçenizde yetiştirmek için dileğim olsaydı iyi ilk nakli Transplantasyon öncesinde 20-25 gün yapılmalıdır fidelik, ekim bir fide beslenir. bitkilerin dikim, 10-20 cm yüksekliğe ulaşır zaman orta Temmuz veya Ekim ayı ortalarında, çiftçiler genellikle üretim süresini uzatmak için sendeleyerek dikimleri kullanın. Gübreleme 2-4 yaprak aşamada gerçekleşir. Biz Mugnuli beni çok severmiş gibi böcekler ve kemirgenlerden larvaları savaşmalıyız.

Nakli üçlü 7-8 q gübre / ha döllenmiş, iyi çalıştı toprak yapılır

ve örnek 11-22-16. Ağaçlar 40-50 cm ve mekanik mevcut türüne bağlı olarak satır arasında 80-100 cm, sırasının içinde uzaklıkta yerleştirilmelidir. O ilk nakli ve ana metnin oluşumu sırasında ikinci kez sonra amonyum sülfat ile müdahale eder.

Sanırım bitkilerin daha biyotik dayanıklı dediğim gibi "Mugnuli" ve diğer lahana (Brassica spp.) Lahana kelebek (Pieris brassicae'den L.) tarafından temsil edilen, pire böceği (Epitrix sp.) Sorunları daha vurguluyor Mugnuli "salyangoz yetiştiriciliği, Mugnuli "hafif hasara lahana göre var" özellikle bitkiler, hatta daha büyük bir direnç varsa, çok gençken. "

Benim en çok sevdiğim şey alanları çok geniş olmadığı için ve aile kullanım ve küçük yerel pazarlar için Mugnuli ürünler olduğunu herbisit "Mugnuli" nın yetiştiriciliğinde kullanılan verilmemektedir.

Bazı çiftçiler ağaçları "Mugnuli" yıllardır, ürün kalitesini her geçen yıl azalmaktadır sadece bırakın.

Son bir not, başka topraklarda Lecce Salento bir yabani bitki olarak yetişmektedir düştüğümde rüzgar Mugnuli nedeniyle tohumların dağılması görüyor.* Ziraat mühendisiBibliyografyaMaglie (LE) ve Pedagoji Enstitüsü 'Semineri - Dr Lecce Üniversitesi Botanik Bahçesi alın Rita

Botanik Bahçe - Çevre Bilimi Bölümü ve Teknoloji Salento Üniversitesi - - Salento Sebze Sistematik Botanik ve Bitki Ekolojisi Laboratuvarı

G. Göletler, F. Martignano, V. Falco, S. Cifarelli, T. ve K. Gladis Çekiç: "Mugnoli": Brassica oleracea bir İhmal Race L. Salento (İtalya)

Armando Polito: lahana http://spigolaturesalentine.wordpress.com/2010/10/16/cavoli-a-merenda/

Lecce Ticaret, Salento Yayınları, Haziran 2007 Odası tarafından üretilen "Salento Sapori"

ECalzecchi-Onesti A. 1954. Cavolbroccolo. Reda (ed.), İtalyan Tarım, Cilt II Ansiklopedisi: In. Roma, pp.403-404.

Th Gladis ve Hammer K. 2003. -Brassica oleracea-Gruppe Die. Schriften Cum, 69 s.

M. Gustafsson, C. Gomez-Campo ve P. Perrino 1986.

yabani Akdeniz Brassica türlerinin Germplasm korunması. Rapor Sardunya, Korsika, Fransa, İspanya ve İngiltere İncelemeler 1986 yılında.

K. Hammer, KNU ¨ pffer H., G. Göller ve P. Perrino 1992.

Geçmişten Tohumları. Güney İtalya ve Sicilya bitki genetik materyaller bir katalog. of Germplasm Enstitüsü C.N.R. (Ed.). İtalya Bari, s. II 173.

Su birikintileri G., K. Olita G., Hammer ve P. Perrino 1993. Basilicata, İtalya sebzelerde toplanması. FAO / IBPGR Bitki Genet. Resour. Newslett. 96: 35-37.

I. Massie 1993. Italya ve Seyahat Araştırması Raporu Örnekleri toplamak için Genetik Varyasyon ve Ecogeogreaphic Karnabahar ve Brokoli Bitkileri ve Tohum Genetik Erozyon değerlendirin için. Bahçıvanlık Research International (ed.). Wellesbourne, Warwick, İngiltere.

Perrino P, Pignone D. ve Hammer K. 1992. Calabria (İtalya) oleracea grubunun bir vahşi Brassica oluşumu (2n = 18). Euphytica 59 (2-3): 99-101.

Nessun commento:

Posta un commento