martedì 23 novembre 2010

Salento Lecce arası Zeytin 2 bin yıllık

Salento Lecce arası Zeytin 2 bin yıllık


Antonio Bruno *

----------------------------------------

Neden İtalya'da zeytin ağaçlarının 538 çeşit sadece iki Salento Lecce kendilerini kurduk? Zeytin ağacının diğer çeşitleri vardır? Nerede görmek gidebilirim? Bu nota bir ziraat mühendisi ve yorumlarda.

----------------------------------------Bu güzel iki bin yıl önce Yunanlılar sandalet tarafından ayaklar altına alındığının bir ülkede yaşamak. Evet! Yunanlılar baktı ve sonra yazdı ve onların yazıları semboller anlamları ve iki bin yıllık görüntüleri dönüşmüş olduğunu kafamda forma katlanmış çizgi görebiliyordu gözlerimi günümüze kadar ulaşabilmiştir.

Sen ve ben atalarımızın tarafından kaydedilen önce ben iki bin yıllık gerçeklik gözlemleyebilirsiniz okudum. Ama bu konuda? Bu harika değil mi? Strabon'un M.Ö. 58 ile Amasea doğdu ve eski bir coğrafyacı olan bir yunanca adı Salento Lecce geldi! Ben canlı alanının onun açıklamasını okuyun çünkü ben biliyorum. O iki bin yıl önce bir adamın algısı erişmek için bir ayrıcalık var, o hangi sakinleri arazi özelliği acımasızlığına rağmen çok buğday ve diğer bitkiler yetiştirmek mümkün olma noktasına zahmetli olduğu bir bölge olarak Salento Lecce anlatan yazar taş varlığı ile. Bölgemizde su Strabo'nun eksikliği referans İlginç olan, ancak, güzel otlaklar ve ağaçların varlığı hayran kaldı.

Erkekler tarafından yapılan yıkıcı iş rağmen ve 2000 yıl oldu, peyzaj hala zeytin ağacı varlığı antik köklere sahip güzelliğini korur, bu Salento Lecce ağaçlar için "orman yazmak daha iyi olurdu.

Luciana Baldoni, proje Olviva olan "varietal karakterizasyonu" ve araştırmacı Bitki Genetik Enstitüsü'nde tema atıfta - CNR, ülkemizde bugün bireylerin dünya mirası yaklaşık% 42 temsil eden zeytin ağaçlarının 538 çeşit olduğunu Perugia bölümü devletler . Ama aynı araştırmacı tarafından her zaman olduğu İtalyan zeytin büyüyen vakaların% 90 sadece 50 çeşit dayalı öğrenme ve ben Lecce Salento biri sadece iki çeşit dayandığını ekleyeceğiz: Lecce ve Nardo ve Ogliarola Cellina.

Ogliarola Lecce büyür ve verimlilik bazı fakir olmak yıllara göre değişken olmasına rağmen tatmin edici bir şekilde üretir. Ayrıca Saracens olarak bilinen Cellina Nardo, all'Ogliarola Lecce daha az bir yağ içeriğine sahiptir fakat çok çevremizde bulunan yapmak için çok yıllar içinde sürekli bir üretim var.

Zeytin çeşitleri erken ait bir mantarın neden olduğu parazitik Brusca gelenler arasında özellikle, fakirlik için değil, 900 zeytin del Salento Lecce pazar sorunları geçti 1800 sonunda ciddi bir kriz sırasında teyid edildi Ascomycota (Stictis panizzei).

Cellina Nardi daha Brusca dayanıklı olduğu ortaya çıktı quell'epidemia çünkü sırasında Salento Lecce söyledi.

Ama büyüyen zeytin, iki bin yıl sonra olarak sadece bu iki çeşit ortaya çıkmıştır hiç? Mümkün yılda kimse yenilerini tanıtmak için teşebbüs olduğunu?

Ahmet Presta ve bu zeytin infrantoio yarış tanıttı 1792 yılında yazdığı üçüncü yıldan bu yana zeytin üretilen Toskana gelen morajolo coregiuolo. Her zaman greft o Licinio (Ahr) ve Sergio (Resciola) Venafro ile oynanan bildirdi olun.

Doğru Salento Lecce Ugento ve kırsal kesimde 800 Baron Adolf Colossus Capeselle çiftlik sonuna prof anlamına gelir ki Toskana, Calabria ve Bari'de zeytinlik ve çeşidi ile gerçekleşmiştir. Bu bitkiler hala fon yaşıyordu, ama hepsi bu, daha az üretken bodur vardı ve parazitler az direnç gösteren 1969 tarihli bir yayında Giacinto kadınlar.

800 sonunda da her iki girişimi başarısız tarımsal Ruffano içinde Salento Lecce ve Mr Healy kırsal Sayın Modoni Palmariggi tarafından bölgede zeytin ağaçlarının yeni çeşitleri tanıtmak için girişimleri vardı.

Ama her zaman olduğu gibi var istisna, Lecce ve Salento ve Arkeolojik Park yakınındaki St Peter's bıçak yolunda Istituto Tecnico agrario John Presta Lecce Çiftliği'nde oluşturulan zeytin çeşitleri topluluğu olarak tanımlanabilir Antik Rudiae.

1930 yılında sonra Dekan Prof Xavier Jovino o İtalya her yerinden 85 çeşit toplanmıştır. Bu zeytin ağaçları hala caddesi üzerinde takdire şayan olduğunu Enstitüsü eski sigara fabrikası bir ofisi vardır Ziraat Teknik Enstitüsü Hotelier ile bağlantılar.

Bitkilerin durumum Salento Lecce yeni zeytin çeşitlerinin yayılma olasılığını dışlamaz olmasıdır.

Zeytin ağaçları Bu nedenle şartlar ve gözlemlemek için ilginç olacağını ve 80 yıl şimdi üretim doğrulayarak, ben umut yazmak bu kadar kısa zamanda bu notla olarak Biyoloji, onunla Üniversitesi Salento bir anlaşma Fakültesi Botanik Bahçesi dolu Dr Piero Kullanıcılar Agr Profesör Rita, ve için. Fabio Ippolito Botanical Garden büyük bir başarı ile tam zamanlı ilgileniyor.

yağ elde etmek için kullanılan olmanın yanında onların özel kil kaplarda tuzlu şekerli edildikten sonra bu Cellina Nardo üzerine son bir not Capasa çağırdı.

Salento Lecce Hepimiz bugün tüm mevcuttur ki hamur biraz zeytin Cellini için maya karıştırma ve sonra yağlanmış puccia almak fırında pişirin tarafından yapılan "Pucci" denir ekmek ya da hepimizin bildiği bir ekmek eşliğinde bu zeytin yemek fırınlar del Salento Lecce ama bir kere hepimiz Immaculate Conception Bayramı arifesinde olduğunu bildiğimiz 7 Aralık hazırlandı.

Ekmek, şarap ve zeytinyağı Akdeniz diyetinin temeli olduğunu Nairobi'de 16 Kasım UNESCO tarafından 2010 denilen somut olmayan kültürel miras UNESCO Hükümetlerarası Komitesi toplantısında.

biz onu bilimsel olarak kardiyovasküler ve kanser önünde yaklaşık getirdiği Akdeniz diyetinin gerçek gücünü yararlı olduğu kanıtlanmış olduğunu biliyorum. Hepsi Ve o Akdeniz model olduğunu her düzeyde paylaşıldığı sadece çağımızın önemli kronik hastalıkların başlangıcı yatkınlık olduğu risk faktörlerinin en karşı başarılı oldu. zeytinyağı Dünya tüketiminin% 9.2 yıllık ortalama büyüme vardır. Zeytinyağı tüketimi son 10 yılda artış dikkat çekici olmuştur daha ekonomik olarak gelişmiş ülkelerde aynı büyüklükte hakkında yükseldi. ABD ve Kanada Japonya'da tüketim İngiltere ve Fransa, tüketim yedi kez bir büyüme olmuştur ikiye katlandı

beşli ve Almanya üç katından fazlasına çıktı.

Peki ne bekliyorsunuz? Salento, Lecce, orman içinde zeytin ağaçlarının 85 bin hektar üzerinde her yağ, 40 kilo ortalama üretim yaklaşık 9 milyon zeytin ağacı vardır. Bölgemizde biz zeytinyağı 360 milyon pound ya da 3 milyon 600 bin ton üretiyoruz. Salento Lecce gelen bu yağ zeytinyağı çağımızın en önemli kronik hastalığı iyileştiriyor Akdeniz diyeti, fonksiyonel gıda anahtar madde olduğunu, artık insanlar için iyi zenginliğine katkı yapıyor o tüm bilinen yapmak bize düşüyor memleketimizin ellide biri değil!

BibliyografyaAlberto Grimelli: hangi seçim için zeytin fazla beş yüz çeşitleri arasında?

Anthony Bruno: yaratılış http://centrostudiagronomi.blogspot.com/2010/05/un-manipolo-di-custodi-del-creato.html ve koruyucuları Bir avuç

Albert F. Leandro: Descrittione İtalya ve adaların tüm ilgili Venetia, 1577

Giacinto Kadın: Yönleri ve yeniden yapılanma sorunları Lecce zeytincilik ilinde

Alessandra Miccoli: ekimi geçmişi ve bugünü

Zeytin için deneysel Enstitüsü - Rende (CS): İSTATİSTİK SULL'OLIVICULTURA ve zeytinyağı SIZMA ZEYTİNYAĞI PUGLIA

Nessun commento:

Posta un commento